Prawie 50 ofert na Operę Podlaską
Rozmowa ze Stanisławem Łapieńskim – Piechotą - Sędzią Referentem Sądu Konkursowego Architektonicznego na koncepcję zabudowy Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki (3 lutego 2005)
Kończy się pierwszy etap konkursu architektonicznego na koncepcję zabudowy Opery Podlaskiej – Europejskiego Centrum Muzyki i Sztuki, co może Pan powiedzieć o dotychczasowym zainteresowaniu potencjalnych uczestników?
St. Ł. P. - Kończy się przekazywanie zainteresowanym projektu regulaminu konkursu oraz kart identyfikacji na podstawie, których Sąd Konkursowy przeprowadzi weryfikację zgłaszających się do dalszego udziału w konkursie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć można, że zostaną dopuszczone wszystkie osoby zgłoszone, a jest ich już ok. czterdziestu (osób lub zespołów)
Czy wszystkie zgłoszone osoby wezmą udział w drugim, tym najważniejszym etapie konkursu?
- Z wcześniejszych doświadczeń mogę z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, że nie wszystkie osoby zakwalifikowane, złożą prace w wyznaczonym terminie. Tak myślę, iż będzie to w granicach 60 – 70 % zgłoszonych do pierwszego etapu.
Będąc wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapewne zna Pan osoby i zespoły biorące udział w konkursie. Czy Pana zdaniem zgłoszone zespoły gwarantują odpowiedni poziom konkursu na kompleks opera, multipleks, rozbudowany Teatr Lalek?
- Temat przedsięwzięcia jest trudny, dlatego ogłosiliśmy konkurs. Zgłoszone osoby gwarantują poziom wyżej niż średni. Zgłosił się np. zespół z Kolonii z Niemiec, w którym jest trzech profesorów architektury. Ponadto zespoły z Danii, Kanady, także krajowe –
z Warszawy, Katowic, Wrocławia i Białegostoku.
W jaki sposób konkurs był nagłośniony?
- Ogłoszenie warunków konkursu nastąpiło za pośrednictwem „Wrót Podlasia” oraz na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych, a także na tablicy ogłoszeń Urzędu Marszałkowskiego, informacje podawała również miejscowa prasa. Pewna część zgłoszeń, trafiła do siedziby Sądu Konkursowego dzięki kontaktom osobistym. Wezmą udział w konkursie sławy polskiej architektury jak Marek Budzyński, który projektował gmach Sądu Najwyższego w Warszawie, bibliotekę Uniwersytetu w Warszawskiego oraz Ambasadę Polską w Berlinie, a także Krzysztof Chwalibóg wieloletni prezes ZG SARP w Warszawie.
Do kiedy zainteresowani mogą składać karty identyfikacyjne?
- Karty identyfikacyjne składać można do piątku 4 lutego do godz. 11.00,
a białostoczanie poznają rezultaty kwalifikacji 9 lutego (lista na tablicy Urzędu Marszałkowskiego i we Wrotach Podlasia). Wszystkie osoby zakwalifikowane będą o tym pisemnie poinformowane. Termin składania prac wyznaczono na 25 kwietnia 2005 r. Po tym terminie poznamy zwycięzców konkursu.